Érdekes, hasznos és tanulságos beszélgetés a játékosvédelem és a felelős szerencsejáték szervezés témakörében. Vendégünk Bódi Ferenc, a Novomatic Hungária Kft. cégvezetője.
Számos kérdést körbejárunk:
- Mit jelent a játékosvédelem?
- Mit értünk játékszenvedély alatt?
- Kóros játékszenvedély esetén mit tehetünk? Hogyan segíthetünk?
- Mit jellemzi a magyar, illetve külföldi játékosvédelmi szabályozásokat?
- Mit tehetnek a szolgáltatók? Milyen eszköztárral rendelkeznek? Hol van a játékosvédelemben az felelősségük és szerepük?
- Mi a stratégiai érdeke egy szerencsejáték szervezőnek?
Ahhoz hogy megértsük mi a játékosvédelem, magát a játékosi magatartást, illetve ennek kóros változatát a szenvedélybetegséget kell megvizsgálni.
Alapvetően a játék nem beteg és rossz dolog. Homo ludens, a játékos ember – ezek vagyunk mi. Genetikailag a játék megtalálható az állatvilágban is. A játék készíti fel az embert az életre és ad lehetőséget a kikapcsolódásra. A szerencsejátékok közül sok van aminek része az emberi tudás, ügyesség. Ilyen például a sportfogadás vagy sokak szerint a póker is.
Elvileg azzal semmiféle probléma nincs (természetesen ha valaki megengedheti magának) hogy szerencsejátékot játszon, lottózon, stb. A problémák akkor kezdődnek, mikor a játékos túlzásba viszi a játékban töltött időt, az erre fordított pénzt. Összehasonlítva más szenvedélybetegségekkel a túlzott szerencsejátékkal az az egyik legnagyobb gond, hogy nincsenek a külső szemlélő által észrevehető jegyek – a megváltozott tudatállapot nem jár részegséggel, kábítószeres bódultsággal – ezért sokkal nehezebb idejekorán azonosítani. Általában akkor derül ki ez a szenvedély, amikor már baj van és nehezen lehet változtatni.
Felmérések szerint a világon mindenhol körülbelül ugyanannyi ember van kitéve a szerencsejáték függőségnek – és ezen nem változtat, hogy az adott helyen, országban van-e legalizált szerencsejáték.